Alçı Taşı Nedir?

Kartonpiyer alçıyla birlikte yapılan bir malzemedi genellikle iç dekorasyonda yaygındır. Bir çok kişinin tercihi olan kartonpiyer kaliteyi isteyenler için ise Başol Kartonpiyere gelmektedir. Peki kartonpiyerin yapılan alçıtaşı nedir ? 

Alçıtaşı (Anhidrit) Nedir?

Alçıtaşı kimyasal bileşimi kalsiyum sülfat olan bir mineraldir.Bileşiminde iki molekül kristal suyu bulunan türüne jips ( CaSO4 +2H2O ) denir.Alçıtaşı tabiatta 6 şekilde bulunur.
Bunlar;
*Anhidrit,
*Bassanit,
*Jips,
*Albatr,
*İpek Jipsi
*Selenittir.

Doğal anhidrit susuz kalsiyum sülfattır. Doğada genellikle alçıtaşı ile birlikte yataklandığı görülür. Bazı ülkelerdeki sülfürik asit üretimi dışında yakın tarihlere kadar fazla bir kullanım alanı bulunamamıştır. Ancak 30 yıldan bu yana kimya endüstrisinde ve inşaat malzemeleri yapımında önem kazanmış bulunmaktadır.Diğer bir jips çeşidi olan bassanit, anhidrit ile jips arasında ayrı bir mineral fazı oluşturmaktadır.Jips doğada bol miktarda bulunur.

Çok eski devirlerde jipsi ısıtarak alçıya çevirdikten sonra başta Mısırlılar olmak üzere Asurlular, Çinliler, Yunanlılar ve Romalılar kullanmışlardır. Ancak1755’ de Fransa’da jips kimyasının açıklığa kavuşması ve 1870’ de alçı priz geciktirme metodunun bulunmasıyla alçı tüketimi gelişmeye başlamıştır.

Ülkemizde Selçuklulardan kalma eserlerde alçı kullanıldığını bilinmektedir ( Akşehir / Konya )yine Erzurum’ da alçı sıvalı 200 yıllık evlerin varlığı dikkate alındığında oldukça eski tarihlerden beri alçı kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Alçıtaşı yataklarının genelde İç Anadolu, Güneyve Doğu Anadolu’da yoğun olarak bulunmaktadır.
Alçı sanayide dört ana grupta üretilmektedir.

1. KALIP ALÇILARI
Teksir kalıbı alçısı
Porselen kalıp alçısı
Seramik kalıbı alçısı
Kiremit kalıbı alçısı

2. TIPTA KULLANILAN ALÇILAR
Diş alçısı
Ortopedik Alçı

3. İNŞAAT SEKTÖRÜNDE KULLANILAN ALÇILAR VE TÜREVLERİ
İnşaat alçısı
Kartonpiyer alçısı
Saten perdah alçısı
Perlitli sıva alçısı
Makine sıva alçısı
Derz dolgu alçısı
Yapıştırma alçısı ( Alçı plaka, duval blok )
Dolu gövdeli duval blok
İki yüzü kartonlu Alçı plaka
Tüvenan alçıtaşı
Mikronize edilmiş alçıtaşı.